Choroby, príznaky a liečba

Alergie dýchacích ciest
29.07.2009

Alergie dýchacích ciest

Alergia je abnormálna, prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé a nemali by sme na ne reagovať. Malé častice vznášajúce sa vo vzduchu, prichádzajú do kontaktu s nosom, očami a pľúcami. Najrozšírenejším typom alergie je alergia dýchacích ciest. Alergické reakcie v nose sa nazývajú alergická nádcha. Kľúčový prejav nádchy je vodnatá sekrécia z nosa a svrbenie, kýchanie a upchatý nos. U niektorých alergikov môžu alergény spustiť alergickú reakciu očí, ktoré začnú svrbieť, opuchnú viečka a slzia. U iných môže vdýchnutie vzdušných alergénov viesť k astme.

Artróza a osteoporóza
28.07.2009

Artróza a osteoporóza

Artróza predstavuje degeneratívne ochorenie kĺbov. Presnejšie ide o poškodenie kĺbu, ktoré je často spôsobené jeho nesprávnym namáhaním. Môže k tomu dôjsť aj po zraneniach alebo pri vrodených defektoch chrupky.
Tiež ako artróza, nepríjemným spoločníkom, môže byť aj Osteoporóza. Taktiež známe pod laickým názvom riedke kosti. Je to ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšenej lámavosti.

Chronický únavový syndróm
28.07.2009

Chronický únavový syndróm

Chronický únavový syndróm je porucha, pri ktorej sa postihnutý cíti bez zjavnej príčiny stále vyčerpaný, sťažuje sa na bolesti hlavy, kĺbov i krku. Príčina syndrómu nie je jasná, za najpravdepodobnejšiu sa v súčasnosti považuje oslabenie imunitného systému vplyvom zhoršeného životného prostredia (napr. dlhodobým vystavením chronickému stresu, pôsobeniu chemických látok alebo skrytou neznámou infekciou). Čiastočné synonymum, spravidla trochu širší pojem, je postvirálny únavový syndróm. Pre syndróm sú typické dlhé obdobia letargie, obvykle po epizóde pripomínajúcej virózu. Pacienti majú aj bolesti hlavy, svalov a zväčšené lymfatické uzliny. Príznaky sa väčšinou zhoršujú po námahe.

Nespavosť a ukľudnenie
28.07.2009

Nespavosť a ukľudnenie

Aj keď predstava o dobrom spánku môže byť rôzna, nespavosť a poruchy spánku sú podľa posledných prieskumov jedným z "moderných" problémov dnešného človeka. Medzi prejavy porúch spánku možno zaradiť problémy pri zaspávaní, ktoré pretrvávajú viac ako 30 minút, bezdôvodné prebúdzanie sa počas noci s problémom opätovného zaspania, nekvalitný spánok, ktorý nedáva pocit oddýchnutia, alebo predčasné prebúdzanie nad ránom bez opätovného zaspania. Približne tretinu života strávime spánkom; to znamená, že spánok je "aktivita", ktorej venujeme najviac času. No spánok a snívanie nie sú pre človeka ani pre ostatné vyššie živé tvory voliteľné, ale predstavujú potrebu vyplývajúcu z prítomnosti mozgu v organizme. Iba ten človek, ktorý má problém so spánkom, dokáže pochopiť, aká dôležitá je táto forma oddychu pre normálny život.