Choroby, príznaky a liečba

Ľadviny a močové cesty
29.07.2009

Ľadviny a močové cesty

Ľadviny a močové cesty sú jednou z hlavných častí nášho tela. Najdôležitejšou úlohou ľadvín je filtrácia krvi a výroba moču, ktorý odvádza toxíny a odpadové látky vzniknuté rozpadom bielkovín. Ďalej riadi vodné hospodárstvo organizmu, vracia do krvi všetky hodnotné živiny, ktoré sa musia uchovať na ďalšie využitie. Keď sú ľadviny preťažované, hlavným príznakom je tmavé zafarbenie moču, zakalený moč, malé množstvo moču, silne zapáchajúci moč, bolesť pri močení.

Alergie dýchacích ciest
29.07.2009

Alergie dýchacích ciest

Alergia je abnormálna, prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé a nemali by sme na ne reagovať. Malé častice vznášajúce sa vo vzduchu, prichádzajú do kontaktu s nosom, očami a pľúcami. Najrozšírenejším typom alergie je alergia dýchacích ciest. Alergické reakcie v nose sa nazývajú alergická nádcha. Kľúčový prejav nádchy je vodnatá sekrécia z nosa a svrbenie, kýchanie a upchatý nos. U niektorých alergikov môžu alergény spustiť alergickú reakciu očí, ktoré začnú svrbieť, opuchnú viečka a slzia. U iných môže vdýchnutie vzdušných alergénov viesť k astme.

Artróza a osteoporóza
28.07.2009

Artróza a osteoporóza

Artróza predstavuje degeneratívne ochorenie kĺbov. Presnejšie ide o poškodenie kĺbu, ktoré je často spôsobené jeho nesprávnym namáhaním. Môže k tomu dôjsť aj po zraneniach alebo pri vrodených defektoch chrupky.
Tiež ako artróza, nepríjemným spoločníkom, môže byť aj Osteoporóza. Taktiež známe pod laickým názvom riedke kosti. Je to ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti, čo vedie k oslabeniu pevnosti kosti a tým k zvýšenej lámavosti.

Stres a depresie
28.07.2009

Stres a depresie

Stres je reakcia na stresový podnet, je to súbor reakcií organizmu na vnútorné podnety, narušujúce normálny chod funkcií organizmu. Stres je univerzálny jav, s ktorým sa stretávajú všetci ľudia. Môže mať fyzické, emocionálne, intelektuálne, sociálne a duchovné následky. Taktiež sa stres spája s depresiou. Depresia sa čoskoro stane jednou z najvážnejších chorôb trápiacich ľudí. Za jej nárast môže najmä spôsob života, presnejšie stres. Hormón, ktorý sa do tela uvoľňuje pri dlhotrvajúcom strese, je s depresiou priamo spojený.