Choroby, príznaky a liečba

Vypadávanie vlasov
30.07.2009

Vypadávanie vlasov

Vlasy, ktoré pokrývajú hlavu človeka narastú za mesiac približne 1 cm. Sú jemné, hrubšie, riedke i husté, kučeravé i rovné, zdravé i poškodené. Denne nám ich pri česaní vypadne 20 -100. Rodinný výskyt je nepochybný, podľa viacerých údajov až 80 % synov malo plešatých otcov. Aj u žien je rast vlasov ovplyvňovaný hormónmi: pri poklese hladiny ženského hormónu estrogénu, napríklad na konci tehotenstva, alebo po ukončení antikoncepcie, nastáva často vypadávanie vlasov, ktoré je však vždy miernejšie a rovnomernejšie.

Posilnenie imunity
30.07.2009

Posilnenie imunity

Obranyschopnosť organizmu voči infekčným a iným agresívnym ochoreniam - imunita je večnou témou, ktorá s pribúdajúcimi rokmi tretieho tisícročia nadobúda stále väčší význam v našom živote. Človek je vystavený obrovskej invázii cudzorodých látok a mikroorganizmov zo svojho okolia. Každý novorodenec si so sebou do života nesie určitú dávku vrodenej imunity, obranyschopnosti organizmu voči infekčným útokom. V priebehu prvých šiestich rokov života sa ,,nachytá´´ a ,,naočkuje´´ mikroorganizmami, ktoré ho v bežnom živote obklopujú.

Borelióza
30.07.2009

Borelióza

Borelióza je ochorenie prenášané predovšetkým kliešťami. Pôvodcami ochorenia sú baktérie, takzvané borélie. Pretože sa baktérie rozmnožujú veľmi pomaly, prebieha borelióza zdĺhavo vo viacerých fázach. Ako typický znak sa skoro po infikovaní objaví v oblasti miesta bodnutia ako dlaň veľké sčervenanie s výrazným okrajom. Následne môže po týždňoch, mesiacoch alebo rokoch dôjsť k účasti iných orgánov (kĺbov, nervov, mozgových blán, srdca, očí, kože).

Črevá, Crohnova choroba a trávenie
30.07.2009

Črevá, Crohnova choroba a trávenie

Potravu, ktorú zjeme, nemôže telo v prijatej forme využiť. Ak má z nej získať potrebnú energiu alebo stavebné látky, musí ju najprv podstatne zmeniť. Súbor všetkých zmien potravy, ktorú prijalo telo nazývame trávenie. Cieľom trávenia je teda prispôsobiť organické látky z potravy tak, aby ich mohlo telo ďalej spracovať a riadne využiť. Trávenie je nevyhnutných predpokladom premeny látok pri získavaní energie pre ľudské telo.