Choroby, príznaky a liečba

Sterilita ženy
30.07.2009

Sterilita ženy

Najčastejšou príčinou pri sterilite žien je postihnutie vajcovodov, ktoré zachytávajú vajíčko uvoľnené z vaječníka a v ktorých dochádza k samotnému oplodneniu. K ďalším príčinám patrí chýbanie ovulácie (ovulácia je vypudenie zrelého vajíčka počas každého menštruačného cyklu) v dôsledku hormonálnych porúch, alebo endometrióza (ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje výstelka maternice mimo dutiny maternice, čo vedie k poruchám cyklu a zníženej fertilite). Medzi zriedkavejšie dôvody zaraďujeme nedostatok telesného tuku (pri anorexii), genetické chromozómové poruchy, neliečené pohlavné choroby alebo vývojové odchýlky pohlavných orgánov.

Vypadávanie vlasov
30.07.2009

Vypadávanie vlasov

Vlasy, ktoré pokrývajú hlavu človeka narastú za mesiac približne 1 cm. Sú jemné, hrubšie, riedke i husté, kučeravé i rovné, zdravé i poškodené. Denne nám ich pri česaní vypadne 20 -100. Rodinný výskyt je nepochybný, podľa viacerých údajov až 80 % synov malo plešatých otcov. Aj u žien je rast vlasov ovplyvňovaný hormónmi: pri poklese hladiny ženského hormónu estrogénu, napríklad na konci tehotenstva, alebo po ukončení antikoncepcie, nastáva často vypadávanie vlasov, ktoré je však vždy miernejšie a rovnomernejšie.

Lupienka
30.07.2009

Lupienka

Lupienka je ochorenie postihujúce pokožku, môže mať viac podôb, je charakteristická šupinatými guľatými či prstencovými škvrnami a červenou a suchou kožou. Najčastejšie sa vyskytuje na lakťoch, kolenách, nohách a trupe, môže sa vyskytovať aj na slabinách, pod pazuchami, na pohlavných orgánoch, môže zasiahnuť aj nechty. Pomerne často môže ochorenie postihnúť aj vlasovú časť hlavy. Pri lupienke sa kožné bunky reprodukujú oveľa viac ako normálne, čo spôsobuje neustále navršovanie a odlupovanie kože v postihnutej oblasti.

Alergie dýchacích ciest
29.07.2009

Alergie dýchacích ciest

Alergia je abnormálna, prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé a nemali by sme na ne reagovať. Malé častice vznášajúce sa vo vzduchu, prichádzajú do kontaktu s nosom, očami a pľúcami. Najrozšírenejším typom alergie je alergia dýchacích ciest. Alergické reakcie v nose sa nazývajú alergická nádcha. Kľúčový prejav nádchy je vodnatá sekrécia z nosa a svrbenie, kýchanie a upchatý nos. U niektorých alergikov môžu alergény spustiť alergickú reakciu očí, ktoré začnú svrbieť, opuchnú viečka a slzia. U iných môže vdýchnutie vzdušných alergénov viesť k astme.