Choroby, príznaky a liečba

Kŕčové žily a hemoroidy
29.07.2009

Kŕčové žily a hemoroidy

Kŕčové žily, alebo taktiež nazývané ako varixy sú veľmi nepríjemnou chorobou nôh. Medzi negatívne faktory vplývajúce na tvorbu kŕčových žíl patrí vek, tehotenstvo, pracovné aktivity, nadváha i dedičnosť. Čo sú to vlastne kŕčové žily? Na nohách máme dva žilné systémy, pričom jeden je hlboký a nevidno ho a druhý je povrchný a práve ten zvykne byť touto chorobou zasiahnutý. Nachádza sa pod kožou a z nôh odvádza väčšinu krvi.

Kardiovaskulárny systém - srdce a cievy
29.07.2009

Kardiovaskulárny systém - srdce a cievy

Srdcovo-cievny (kardiovaskulárny) systém rozvádza krv po ľudskom tele, dodáva tkanivám kyslík aj živiny a odstraňuje odpadové látky. Srdce pumpuje krv do dvoch prepojených okruhov - pľúcneho (malého) a telového (veľkého) obehu. Pľúcny obeh privádza neokysličenú krv do pľúc, kde sa stenami kapilár vylučuje oxid uhličitý (odpadový plyn) a na červené krvinky sa naväzuje kyslík, okysličená krv sa potom vracia späť do srdca.

Prostata
29.07.2009

Prostata

Myslíte si, že prostata trápi len starších mužov? To ste veru na omyle. Problémy s prostatou nie sú až také banálne, ako si mnohí myslia. Začína sa to nenápadne, avšak v konečnom dôsledku vám chorá prostata môže spôsobiť mnoho bolesti. Prostata, alebo predstojná žľaza, je súčasťou mužských pohlavných orgánov, a má tvar i veľkosť gaštanu. Nachádza sa v malej panve pri východe močového mechúra, kde kruhovito obopína začiatok močovej rúry. Prostata produkuje alkalický sekrét, ktorý vyvoláva pohyblivosť spermií a je súčasťou ejakulátu. Zdravá prostata je symetrická, elastická a nebolestivá.

Ľadviny a močové cesty
29.07.2009

Ľadviny a močové cesty

Ľadviny a močové cesty sú jednou z hlavných častí nášho tela. Najdôležitejšou úlohou ľadvín je filtrácia krvi a výroba moču, ktorý odvádza toxíny a odpadové látky vzniknuté rozpadom bielkovín. Ďalej riadi vodné hospodárstvo organizmu, vracia do krvi všetky hodnotné živiny, ktoré sa musia uchovať na ďalšie využitie. Keď sú ľadviny preťažované, hlavným príznakom je tmavé zafarbenie moču, zakalený moč, malé množstvo moču, silne zapáchajúci moč, bolesť pri močení.